Kaya Balığı Avı ve Tarifi!

09.04.2016 tarihinde kaleme alınmıştır.
Başka balık vardı da biz mi tutmadık; Kaya Balığı! Avı ve Tavası 🙂

Mevsim itibariyle bizim buralarda (Akçakoca/Batı Karadeniz) pek fazla balık yok. Deniz balıkçılığına zaten burada geçen Eylül ayında başladım. Güzel sarıkanatlar aldık. Onları yolcu ettikten sonra açıkta kaldık resmen. Buradaki büyüklerin anlattığına göre eskiden akyalar kofanalar olurmuş. Şimdi onlardan eser yok. Aralık ayından beri sıkıntıdan patlıyoruz 🙁 Populasyon olarak daha az ama daha iri levrekler varmış ama takım henüz hazır olmadığından levrek avına hiç başlamadım. Bir kaç kalkan denemem oldu, boş döndük. Kalkan haliyle biraz şans istiyor. Geçen gün piknik yaparken küçük bir tepeden kıyıda gezen bir kalkan gördük. Hemen inip bir kasnaklı olta salladık ama nafile. Bu 1-2 ay içerisinde kalkan denemelerini sıklaştıracağım.

Gel gelelim bu konuyu açma sebebimiz olan balığa, kaya balığı. Burada kayacı deniyor. Gobiidae familyasından abidik gobidik bir balık işte 🙂

Bu balıkla tanışmam daha öncedendi. Burada deniz avına başladığım ilk zamanlarda 3’lü dip oltasına tavuk göğsü takarak atmıştım bahtımıza ne çıkarsa diye. İrice bir balık gelmişti 30cm’e yakın büyüklükte. Fenerim olmadığından akşam karanlığında iskorpit olabilir diyerek iğneyle birlikte eve götürmüştüm ki evde anladım kayacı olduğunu.

Şimdi başka alternatif olmadığından liman içinde bu balıkla vakit geçirelim dedik.

Kaya balığı nasıl tutulur?

Aslında tutması epey zevkli. Ucunda tek iğne ve bir karış yukarısında küçük bir ağırlık olan misinayı limanda olduğumuz yerde direk ayaklarımızın aşağısına salıyoruz. Duvarın diplerinde ve altlarında yaşıyorlar. Su da berrak ise balıkları, vuruşları, balığın yemi ağzına almasını görebiliyorsunuz. Misina dediğime bakmayın, buradaki bir amca kalın çamaşır ipiyle tutuyor bu balığı 🙂 Yem olarak ise midye, hamsi ve istavrit takılabilecekken, tavuk göğsü, tavuk ciğeri, but eti, hatta tavuğun yağına bile vuruyor.

Kaya Balığı Yenir mi? Yenirse Nasıl Pişirilmeli? 

Belki merak eden arkadaşlar vardır. Dahası Google girdilerinde de bu konuyu görüp okumak isteyen ziyaretçiler olacaktır. Evet çoğu balıkçının istemediği, başka balık hedeflenirken oltaya geldiğinde sinir bozan, kimi zaman küfüre, şiddete bile maruz kalan, bu ilginç, garip, bedbaht, tipsiz balığı hepiniz için test ettim. 🙂

Duymuşsunuzdur, tipsiz balıkların hep lezzetli olduğu söylenir. Kaya balığı da bu söylentilerde adı geçen balık arasındadır.

Lezzetine geçmeden önce bir iki husustan bahsetmek gerekir. Kaya balığının derisi kalındır. Pullu bir balıktır ve en önemlisi üzerinde kulağa ve göze hoş gelmeyecek süm**sü oldukça kaygan bir tabaka var. O yüzden ille bu balığı tutacağım, yiyeceğim derseniz, kimileri gerek yok dese de, benim önerim, tulum çıkarma da denilen işlemi yapıp balığın derisini yüzmeniz olacaktır. Kafasını kesip, alt ve üst yüzgeçlerini/dikenlerini aldıktan sonra bıçakla derisinin altına girip, o deriyi elinizle ya da bir pense yardımıyla çektiğinizde kolayca derisini çıkarabilirsiniz. Aslında çok da kolay değil ama pratikleşirse kolay olabilir :komik: Sonra fileto yapıyoruz ve sonuç bu:

Gelelim lezzetine. Ben basit usülde tuzlayıp mısır ununa bulayıp tavasını yaptım. Daha değişik tariflerle, çeşitli marine yöntemleriyle daha güzel olabilir. Bembeyaz eti var. Süper lezzetli bir balık diyemem. Ama yemesi keyifliydi 🙂 “Denizden babam çıksa yerim” diyenler için daha da keyifli olabilir. 😉 Ayrıca malum biz bunları limandan aldık, daha temiz veya açık denizlerden alınacak kaya balıkları yüksek ihtimal daha lezzetli olacaktır.
Özet: Kaya balığı kayaların arasında yaşayan, tutması kolay ve zevkli, temizlemesi zahmetli (2-3 kilo hamsi temizlerken bile bu kadar söylenmemişimdir, çok kaygan elde durmuyor, tutabilene aşkolsun!), yemesi ise kimilerine göre keyifli olabilecek gariban bir balığımızdır. Bunlar da muhtemelen tuttuğum son kaya balıklarıydı 🙂

 

Bu yazıyı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşın:

RelatedPost

Bir cevap yazın