Çinekop Sarıkanat Avım 25.10.2016

Vurgun geçti balıklar geldi!

Geçtiğimiz günlerde 2 gün boyunca çok sert poyraz esince deniz suyunda ani ve fazla bir soğuma olmuş. Bunun sonucunda da Lüfer cinsi ve diğer tüm balıklar vurgun yemiş ve sersemlemişti. Bu süre içerisinde olta balıkçıları olarak hep sıfır çektik ama ağlardan iyi balık alan tekneciler oldu. Öyle ki sersemleyen balıkları kıyılarda kepçeyle toplayanlar bile vardı. Bu durum bir kaç gün sürdü. Neyse ki bir kaç gündür durum normale dönmeye başladı ve balıklar kendini gösterdi 🙂

Bugünkü avda kovaya atabildiğim kadarından belki daha fazlasını kaçırdım ama zevkli bir avdı. Çinekop ve sarıkanatlar klasik iki iğneli mantarlı takımla alındı. Yem olarak zargana fileto ve istavrit fileto kullanıldı.

İlginç olan balığın taze yem seçmesinin yanı sıra mantarı da seçtiğini görmüş olduk. Bugün için iki olta ile çalışayım dedim. Birinde aşağıda resmini paylaştığım takım vardı diğer oltada ise benzer ama farklı bir takım vardı. Balıkların sadece birini diğer takımla alabildim. O takım uzun av boyunca başka vuruş almadı. Aşağıdaki takım ise 10 balık aldı ve belki bir o kadar da kaçırdı.

 

 

Takımda iki iğne arası çift kat misinadan yapıldı. Tek kat gitmiş diğer kat idare etmiş 🙂
Rastgele…

 

Bir cevap yazın