İlk Levrek Kurtuldu! Levrek 1 – Ben 0

Yine bir gün levrek avındayız…

Aslında levrek peşinde fazla koşturmayız, ara ara deneriz arkadaşlarla ama son bir kaç gündür levrek peşindeydik. İlk gün aksiyon yoktu, yanımızda arkadaş bir takip aldı fakat balık yeme atlamadı. Sonraki gün takip de fark edemedik. Üçüncü gün olan bugün ise ilk levreğimle kavuşamadan vedalaştık! 🙁 Aslında bu anlatılmaz yaşanır bir durum ama yine de kayıtlara geçmek istedim.

Yine diğer günlerde olduğu gibi sabaha karşı 4.30’da yola çıkıp önceki iki gün denediğimiz meraya ısrarla bugün de gittik.

Deniz sakin sayılır. Kayalık bir bölge, biz suya biraz uzağız, tam kıyıdaki kayalar kaygan olduğundan biraz daha yukarıdan atıyoruz. Aslında burada balık vursa bile alması da ayrı dert ama “Sen balığı tut ben her şekilde alırım” diyen süper fileci Kayhan arkadaşımın verdiği gazla atıyorum. Bu bölümü taraya taraya uçta suya biraz daha yakın olan kayalık bölgeye vardım.

Ara ara diğer sahteleri de denesem de ağırlıklı olarak SavageGear Sandeel Curl Tail glow silikonla çalışıyorum. Bu silikon çok hoşuma gitmişti ve eğer bir gün levrek alacaksam bununla alacağım diyordum hep.
Geldiğim bu bölgede önce oturarak mümkün mertebe balığın beni görme ihtimalini azaltarak atışlar yaptım. Tık olmayınca bir kaç metre sağımda bulunan kayanın arkasına geçip atmaya başladım bu kez. Gerçi boy neredeyse 2 metre olduğundan, kamufle falan da zor iş 🙂

Burada suda aralıklarla 3 tane iri kaya var ve tam aralarına çalışıyorum. Bir süre burada da tık olmadı ve tam son atışları yapıp biraz daha sağa ilerleyeceğim sırada, silikon bana en yakın olan kayaya yaklaştığında olanlar oldu!

İşte o an…

Sığ bölgelerde silikon bolca takılabiliyor. Yine burada “kayaya mı taktım acaba” dememe kalmadan, saliseler içinde kalama cırlamaya başladı! Hep anlatılanlar ve okuduklarım gibi asıldım, kamışı dikledim. Hoş her ne kadar kamışı diktiysem de epey eğildi ucu ve inanılmaz şekilde kalama alıyordu. Bu spin kamışı eğen, spin takımda makinayı cırlatan ilk balıktı ve nihayetinde ilk levrekti. İşte anlatılmaz yaşanır olan kısım da buradaki dakikadan daha az olan süre. Hayvan yemi alır almaz dönüp açığa gitmeye başladı fişek gibi, kalama cırlıyor, ip hızla boşalıyor. O arada biraz uzaklaştığım arkadaşlara seslendim. Kayhan gördü, biraz daha ileride ki arkadaş Sadık ise makara yaptığımı sanmış 🙂 Evet bir makara söz konusuydu ama bu makinada deli gibi dönen makaraydı. İnanılmaz adrenalin dolu bir andı.

Bir yandan kamışı dik tutuyorum, makaraya bakıyorum fırıl fırıl dönüyor. Kayaların arasına çalıştığımdan balık sağa ya da sola kırsa misinayı takma ihtimali de var. Tabi o an çok da umrumda değil bu ihtimal… Nasıl ederim ne yaparım derken kalamayı biraz kıstım. Sanırım kalama fazla açıktı. Daha ağır şekilde biraz daha cırladıktan sonra olta bir anda boşaldı balık kurtuldu! 🙁 🙁 Balığın vurması ve kalamanın cırlamaya başlamasıyla sanki dünyadan kopup başka bir aleme giriyorsunuz ve olta boşaldığı anda da o alemden çıkıp tekrar bu hayata dönüyorsunuz. Ben de dönüp elimde boş silikonla kalakaldım… Kalbim çok hızlı atıyordu. Bacaklarım pinokyonun bacakları gibiydi, bir yandan misina boşalırken bir yandan da bacaklardaki takat boşalıyor demek ki…

Gidiyor gönlümün efendisi…

Bir yandan büyük bir çöküntü yaşarken tekrar silikonu atmaya başladım. Ama bu kefal değildi tabi levrekti, artık beni duyamazdı! 🙁 Bir saate kadar başka hareket olmayınca toplanıp evin yolunu tuttuk.

Normalde geç yatan biri olduğumdan işi sağlama alıp gece hiç uyumamayı tercih ettim. Tam bu uykusuz gecelerin karşılığını alacaktık ki olmadı. Aslında belki önceki günlerde olduğu gibi hiç vuruş alamasam daha mı iyiydi ne… Sabah sporu yapıp eve dönmüş oluyordum. Şimdi ne kalama sesi kulağımdan gidiyor, ne hızla dönen makara gözümün önünden…

Sürekli fotoğraflarına baktığımız, videolarını izlediğimiz balık, levrek oltamdaydı. Kendisini göremedim, ilk tecrübe olduğundan tahmin de yapamıyorum, ama muhtemelen güzel de bir şeydi zaten bölgesel olarak burada levrekler ortalama 3 kilodan başlıyor. Kaçtı hem… Kaçan balık da büyük olur malum.

Olmadı velhasıl… Gerçi zaten ben hep “ilk levreğimi kaçırıcam” derdim. Öyle de oldu… Ama çok acı oldu bee..! 🙁

Bu hikayenin skoru; Levrek 1 – Ben 0

Yarın aynı saatte rövanşa teşrif ederse görüşeceğiz!

Bir cevap yazın