Spin Takım ve Sahte Yem ile Eşkina Avı!

Daha önce pek çok kez ağır takımlarla ve canlı yemle eşkina avı yapmıştık. Canlı teke ya da boru kurdu ile yaptığımız beklemeli avlarda güzel boylarda eşkina almıştık. Bu seferki eşkina avı beklenmedik bir zamanda, beklenmedik bir merada, hiç beklemediğim bir şekilde oldu. Çünkü hedef balık eşkina değil, bizi mera mera peşinden koşturan levrekti!

Spin takım ile sürpriz eşkina avı…

İki arkadaş yine levrek umuduyla gecenin karanlığında düşüp meraya vardık. Deniz sakin, ay yok, göz gözü görmüyor. Kayalıklarda yerlerimizi aldık, arkadaş benim 50 metre kadar sağımda. Levrek için gece avlarında denemek üzere birkaç gün önce aldığım 12cm’lik Sasu Freddy sahteyi takarak atışlara başladım. Daha ikinci atışımda kıyıya yakın bir yerde bir balık bindi. Güzel kafa atıyor ve ara ara kalama alıyordu. Bir, bir buçuk kilo civarı ufak bir levrek olduğunu düşündüm hemen sağımdaki arkadaşa seslendim. Feneri yakmak istemedim ama ne suyu görebiliyorum ne de balığın nerede olduğunu tahmin edebiliyorum. Arkadaş gelene kadar baya uğraştırdı balık, suda bir yerlere taktı misinayı, en son kıyıdaki kayaların arasına girmiş, feneri yakınca farkedebildik 🙂 Tabi feneri yakmamızla birlikte kayalıkların arasındaki suda debelenen balığı görünce şoka uğradık. Oltanın ucundaki levrek değil, güzel boyda bir eşkina idi.

Spin takım ve rapala ile ilk eşkina avı…

Arkadaş aşağı inerek balığı çıkardı. Ben biraz şaşkınlık, biraz da hayal kırıklığı içerisindeydim. Çünkü hedef balık levrekti ve o an oltadaki balığın eşkina olabileceği hiç aklıma gelmemişti. Yaklaşık 41-42cm boyutlarında bir eşkina, sahteye direkt baş kısmından saldırmış. Avın hemen başında gelen bu balıktan sonra başka hiçbir hareket olmadı, levrekten ses seda yoktu…

Kamış: Favorite Cobalt 2.70 15-35
Makina: Okuma Avenger 30b
Yem: Sasu Freddy SF01

Spin ile Eşkina Avı

Spin ile Eşkina Avı

Bir cevap yazın